​Неплатників аліментів тепер зможуть мобілізувати

​Неплатників аліментів тепер зможуть мобілізувати

Нині батьки трьох чи більше дітей мають право на відстрочку від військової служби.

Джерело

Проте, згідно з новою версією Закону про мобілізацію, невдовзі за несплату аліментів понад три місяці хоча б за одну дитину боржників буде позбавлено цього права. Водночас, як зазначив заступник Міністра юстиції з питань виконавчої служби Андрій Гайченко, мобілізація для такої категорії осіб у жодному разі не має бути покаранням.

«Бо військова служба — це обов'язок, як і батьківська відповідальність. Плюс справді є категорія таких батьків, які б хотіли сплачувати аліменти, але не мають роботи. Враховуючи досить високі зарплати в ЗСУ, це буде якраз механізм та можливість досить швидко погасити борги. Головне — діти отримають фінансове забезпечення», — вважає Андрій Гайченко.

У разі погашення заборгованості право на відстрочку буде повернено.

На 1 березня 2024 року на виконанні в органах Державної виконавчої служби перебуває 520,2 тис. документів про стягнення аліментів.

За словами заступника Міністра юстиції з питань виконавчої служби, ця кількість може змінюватися щомісяця. Але не важливо. У середньому по країні чисельність неплатників аліментів — півмільйона, з яких станом на март 16 200 осіб (3 %) — жінки.

«Це дуже високий показник на все населення», — зазначив посадовець.

«У бухгалтеріях підприємств, установах, організаціях з метою відрахування аліментів із заробітної плати (доходів), пенсій боржника перебуває 261,5 тис. постанов про звернення стягнення на доходи боржника Кількість документів, за якими сума заборгованості сукупно перевищує суму платежів за три місяці, становить 183 тис.», — додавши він.

Водночас примусове виконання близько 100 тисяч виконавчих документів ускладнено непрацевлаштованістю боржників, веденням аморального способу життя, небажанням сплачувати аліменти.

Так, за словами Андрія Гайченка, боржники з аліментів не завжди є фінансово неможливими. Однак ці люди навмисне переписують майно і статки на родичів, аби виконавча служба не могла стягнути борги. Хоча, згідно з чинним законодавством, за несплату аліментів вони потрапляють до Єдиного реестру боржників із блокуванням банківських карток, забороною на виїзд, управління ТЗ, користування вогнепальним оружням. «Та навіть досить жорсткі обмеження не зупиняють цих людей», — наголосив Гайченко.

Заступник Міністра уточнив, що точної статистики батьків-боржників за понад три місяці, які мають трьох чи більше дітей, немає. Однак це не менше 20 тисяч людей, які можуть втратити відстрочку.

Міністерство юстиції вже обмінюється інформацією з Державною міграційною службою України, виконавці отримують дані з Єдиного державного демографічного реєстру про реєстрацію місця проживання фізичної особи-боржника. Тобто адреси таких аліментних ухилянтів відомі. А самі виконавці можуть формувати платіжні інструкції на списання боргів в електронній формі та кількома кліками спрямовувати клієнт-банкам боржника.

«Так, протягом 2023 року державні виконавці стягнули 10,1 млрд грн аліментів. А за січень-лютий – 1,8 млн грн. Також зауважу, що заборгованість із аліментів стягують незалежно від досягнення дитиною повноліття, а якщо дитина продовжує навчання — до досягнення нею 23 років», — наголосив заступник Міністра.

Як це буде працювати?

Після того, як новий закон про мобілізацію набере чинності, а це вже наступного місяця, військовозобов'язані батьки трьох чи більше дітей мають з'явитися до ТЦК протягом 60 днів.

Такі громадяни (не лише чоловіки, а й жінки з фармацевтичною чи медичною освітою) повинні довести право на відстрочку. І не лише факт батьківства трьох чи більше неповнолітніх дітей. Але відсутність заборгованості, якщо повинні сплачувати аліменти. Навіть якщо така заборгованість буде понад три місяці з виплат одній дитині, людина втратить право на відстрочку.

ТЦК будуть подавати запити до Державного регістру боржників та виконавчих проваджень. Реєстр відправлятиме у відповідь справку за зразком справки про несудимість.

Далі ТЦК буде ухвалювати рішення щодо наявності чи відсутності права на відстрочку.

Довідково

Цього року в Україні зріс розмір прожиткового мінімуму, а разом з ним і сума мінімальних аліментів.

Згідно зі статтею 182, частина 2 Сімейного кодексу України, мінімальний гарантований розмір аліментів становить не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

З січня 2024 року мінімальний гарантований розмір аліментів:

— для дітей віком до 6 років – 1 281,5 грн;
— для дітей віком від 6 до 18 років – 1 598 грн.

Як визначають розміри аліментів Враховуючи кількість дітей:

— на одну дитину — 1/4 від доходу;
— на двох — 1/3 від доходу;
— на трьох і більше – 1/2 від доходу.

Максимальна сума аліментів не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів: до 6 років – 25 630 грн; від 6 до 18 років — 31 960 грн.

Важливо, що у законодавстві немає жодних обмежень на стягнення аліментів із військовослужбовців. А ще 16 лютого 2022 року уряд ухвалив постанову № 122 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 р. № 146», якою уточнив, що стягнення аліментів з військовослужбовців «проводиться з усіх видів грошового забезпечення, крім грошового забезпечення, що не має постійного характеру».

Стягувач може письмово звернутися до виконавця із заявою, де вказати про те, що боржник мобілізований на військову службу, та вказати номер частини, якщо його відомо. Якщо виконавець не знає адреси військової частини боржника, він повинен надіслати документи щодо стягнення аліментів до Міністерства оборони України. Після чого ці документи будуть передані до бухгалтерії військової частини, надалі аліменти виплачуватимуть з доходів боржника.

239
RSS
Нет комментариев. Ваш будет первым!
Загрузка...