Возможен ли перевод помещений жилого фонда в нежилой.
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Л И С Т N 561/0/2-05 від 28. 01. 2005.
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва розглянув Ваш лист від 20.09.2004 р., що надійшов з Кабінету Міністрів України, щодо можливості переведення нежитлового приміщення в житлове та у межах компетенції повідомляє таке.
Згідно зі ст. 150 Житлового кодексу Української РСР (5464-10), власник житла має право володіти, користуватися і розпоряджатися житлом на свій розсуд, тобто:
- продавати, обмінювати, відчужувати іншим шляхом належне йому житло, здавати в найм, укладати інші угоди, не заборонені законом;
- використовувати належне йому майно для ведення господарської діяльності невиробничого характеру та іншої не забороненої законом діяльності;
- передавати належне йому майно у тимчасове користування іншим особам на підставі відповідних договорів;
- заповідати громадянам, органам державної влади, органам місцевого самоврядування, іншим юридичним особам відповідно до закону належне йому майно.
Відповідно до ст. 6 Житлового кодексу УРСР (5464-10), житлові будинки і житлові приміщення призначаються для постійного проживання громадян, а також для використання у встановленому порядку як службових жилих приміщень і гуртожитків. Надання приміщень у житлових будинках для потреб промислового характеру забороняється.
Згідно із Правилами користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 08. 10. 92р. N 572 (572-92-п), власники і наймачі квартир зобов’язані використовувати приміщення житлових будинків за призначенням, забезпечувати збереження житлових і підсобних приміщень квартир та технічного обладнання будинків.
Перепланування житлових приміщень для розміщення в них офісів, контор, торгових організацій та для інших цілей непромислового характеру чинним законодавством не передбачено.
Отже, використання житлових приміщень не за призначенням - для надання перукарських, косметологічних та інших послуг не дозволяється.
Використання житлових приміщень в інших цілях допускається у разі визнання їх непридатними для проживання з подальшим переведенням їх у нежитлові, що регулюється ст. 8 Житлового кодексу УРСР (5464-10) та Постановою Ради Міністрів УРСР від 26.04.84 р. N 189 ( 189-84-п ) "Про порядок обстеження стану житлових будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним і технічним вимогам та визнання житлових будинків і житлових приміщень непридатними для проживання".
Згідно зі СНІП 2.08.01-89 "Жилые здания", такі приміщення (приміщення громадського призначення) можуть бути розміщені в житлових будинках на першому, другому та цокольному поверхах і повинні мати входи й евакуаційні виходи, ізольовані від житлової частини будинку, та використовуватись за призначенням.
Дозвіл на виконання робіт з переобладнання та перепланування приміщення надається за рішенням органів місцевого самоврядування та за погодженням органів містобудування та архітектури, санітарних і протипожежних служб. Проектна документація обов’язково повинна погоджуватись із місцевими органами державного нагляду.
Щодо питання про можливість переведення нежитлового приміщення у житлове Держпідприємництво повідомляє, що чинним законодавством України не передбачено механізму переведення нежитлового приміщення у житлове.
Разом з цим повідомляємо, що суб’єктами права законодавчої ініціативи підготовлено та подано на друге читання у Верховній Раді України текст проекту Житлового кодексу України, який передбачає порядок переведення нежитлового фонду в житловий і навпаки.
Додатково зазначаємо: власник приміщення має право оскаржувати в судовому порядку відмову у наданні дозволу або винесенні рішення щодо переведення нежитлового фонду в житловий і навпаки.
Заступник голови О.Сахненко